Zasady działania rowerów elektrycznych
Rowery elektryczne od kilku lat zyskują na popularności i coraz częściej można je zauważyć, zwłaszcza na ulicach dużych miast. Różnią się od tradycyjnych jednośladów budową, ponieważ wyposażone są w silnik, akumulator i kontroler nimi sterujący. Dlatego, aby na nich jechać, nie trzeba wkładać dużej siły fizycznej tak jak w klasycznych modelach. Doceniają je zwłaszcza kurierzy, ale i osoby dojeżdżające do pracy. Jak działa rower elektryczny?
Budowa roweru elektrycznego
Zgodnie z przepisami rower elektryczny nie może być wyposażony w manetkę do automatycznej jazdy, a moc nominalna jego silnika przekraczać 250 W. Dodatkowo prawo zakazuje, by był wspomagany do prędkości wyższej niż 25 km/h. Jest on jednak zaopatrzony w elementy, które różnią go od tradycyjnych jednośladów, czyli:
Przeczytaj również: Jak działa napęd w rowerze ebike?
sterownik — kontroluje on pracę silnika i odpowiada za przesyłanie do niego energii z baterii,
silnik — obecnie dostępne na rynku rowery elektryczne najczęściej wyposażone są w typy piastowe i bezszczotkowe, a ich moc nie może przekraczać 250 W,
Przeczytaj również: Rower na akumulator jako ekologiczna alternatywa dla samochodu w mieście
baterię — to źródło napędu jednośladów; najczęściej takie pojazdy zaopatrzone są w wersje litowo-jonowe, dzięki czemu ich długość życia to około 500 ładowań, a więc 20 000 przejechanych kilometrów.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć przed zakupem roweru elektrycznego?
Jak działa rower elektryczny ?
Rower elektryczny działa tak samo jak tradycyjne modele, jednak jest wspomagany przez wyżej wymienione elementy. Dzięki temu poruszanie się na nim jest znacznie mniej męczące. Silnik uruchamia się automatycznie, kiedy tylko użytkownik zacznie pedałować. To właśnie dlatego jest tak często wykorzystywanym środkiem transportu, zwłaszcza w dużych miastach. Jazda na elektryku do domu po całym dniu pracy umożliwia dotarcie na miejsce bez zmęczenia. Nie oznacza to jednak, że nie można go użytkować tradycyjnie. Jeśli rowerzysta zgasi silnik, wówczas nie będzie go on już wspomagał.
Zalety rowerów elektrycznych
Do najważniejszych zalet rowerów elektrycznych zalicza się przede wszystkim możliwość korzystania z nich również przez osoby o słabej kondycji, np. starsze. Dodatkowo w miejscach takich jak Hurtownia rowerów Activesport można znaleźć modele elektryków przeznaczone nie tylko do miejskiej jazdy, ale również górskiej. Dodatkowo koszt użytkowania takiego jednośladu jest zazwyczaj niski, a jego zasięg spory.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana