Materiał Partnera

Zasadnicze różnice między suplementami diety a lekami

Zasadnicze różnice między suplementami diety a lekami

Wśród wielu różnych reklam bardzo często zachwala się preparaty na, wydawać by się mogło, wszystkie możliwe dolegliwości. Wiadomo, że nikt nie chce cierpieć, być niesprawny i schorowany. Co więcej, sugeruje się nam, że wspomaganie się różnymi specyfikami jest wręcz niezbędne. Tym bardziej, zanim sięgniemy po tabletkę czy syrop, warto wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy lekami a suplementami diety.

Co rozumie się pod określeniem leki?

Zadaniem leków jest zapobieganie lub zwalczanie choroby, przywracanie organizmowi pełnej sprawności. Podstawową kwestią jest fakt, że leki, inaczej produkty lecznicze, są ściśle rejestrowane (Rejestr Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu). Zanim jakikolwiek specyfik zostanie dopuszczony do używania i sprzedaży, musi przejść rygorystyczne i długie badania. W związku z lekami wiele kwestii jest regulowanych przez różne przepisy. Chociażby w przypadku reklam, obowiązkowym elementem jest dobrze znana formułka o zapoznaniu się z ulotką lub skontaktowaniu się z lekarzem. Wspomniana ulotka obowiązkowo musi zawierać informacje m.in. o składzie, dawkowaniu, możliwych skutkach ubocznych czy wpływie na prowadzenie pojazdów lub przebieg ciąży. 

Czym są suplementy diety?

W odróżnieniu od leków zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie braków w diecie, dzięki zawartości m.in. skoncentrowanych składników odżywczych. Przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów warto skonsultować się z lekarzami, np. z NZOZ Medykan. Powszechnie wiadomo, że prawidłowe odżywianie się, aktywność fizyczna, dobre samopoczucie to elementy niezbędne do osiągnięcia pełni zdrowia. Niestety stres, ciągły pośpiech i brak czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków negatywnie wpływa na to, jak się czujemy i funkcjonujemy. Dlatego też chętnie korzysta się z różnorodnych suplementów, które mają wspomóc codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od leków, suplementy nie muszą być poddane rygorystycznym badaniom. Tym bardziej, wybierając potrzebny specyfik, warto zapoznać się z informacją na temat składu, dawki i sposobu zażywania. Na etykiecie powinna znaleźć się również informacja na temat potencjalnego wpływu danego preparatu na przebieg ciąży. Suplementy diety, w przeciwieństwie do leków są dostępne w sprzedaży w większej ilości miejsc niż leki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy