Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kursie instruktora fitness!
Jeśli sport jest Twoją największą pasją, jesteś pozytywnym człowiekiem i chcesz zarażać innych dobrą energią, warto pomyśleć o zostaniu instruktorem fitness. Dzięki temu, połączysz przyjemne z pożytecznym i będziesz rozwijał się w tym, co kochasz. Zobacz, jakie warunki musisz spełniać, aby przystąpić do kursu instruktora fitness, czego się na nim nauczysz i ile możesz zarabiać po jego ukończeniu.
Na czym polega zawód instruktora fitness?
Praca instruktora fitness to przede wszystkim prowadzenie różnego typu zajęć o charakterze sportowym. W zależności od rodzaju zajęć, prowadzący musi dobrać odpowiedni układ choreograficzny czy zestaw ćwiczeń, a także przeprowadzić rozgrzewkę.
Branża fitness, zwłaszcza ostatnimi czasy, mocno się rozrasta i na rynku pojawia się coraz więcej typów zajęć. Do wyboru mamy, między innymi: aerobic, zumbę, zdrowe plecy, stretching, sztangi czy spinning.
W zależności od ukończonych kursów sportowych i posiadanych uprawnień, instruktor fitness może prowadzić różnego rodzaju zajęcia albo wyspecjalizować się w wybranej przez niego dziedzinie.
Kto może zostać instruktorem fitness?
Po wprowadzeniu ustawy deregulacyjnej, zasady wykonywania zawodu jakim jest instruktor sportu, w tym instruktor fitness, mocno się zmieniły. Aktualnie, jest to dużo łatwiejsze.
Aby móc pracować jako instruktor fitness, musisz spełniać następujące wymagania:
Mieć ukończony 18 rok życia
Posiadać wykształcenie średnie
Być niekaralnym za przestępstwa spowodowane umyślnie w związku ze współzawodnictwem
Mieć wiedzę z zakresu działań instruktora, chociaż nie jest to formalnie sprawdzane.
Warto zaznaczyć, że mimo tego, że posiadanie kursów specjalistycznych nie jest konieczne, może się zdarzyć, że ubiegając się o pracę w klubie sportowym, zostaniesz poproszony o pokazanie uprawnień.
Zawód instruktora fitness polega na pracy z ciałem człowieka, więc pracodawca często chce się upewnić, że znasz się na rzeczy i zapewnisz wysoką jakość oferowanych usług.
Jak zrobić kurs instruktora fitness?
Wzięcie udziału w kursie na instruktora fitness nie jest skomplikowane. Tego typu szkolenia są organizowane regularnie, w każdym większym mieście. Wybór kursów jest bardzo duży, ale na początku warto jest zrobić podstawowy kurs na instruktora fitness, a ewentualnie później brać udział w dodatkowych szkoleniach, aby poszerzyć wiedzę i rozwinąć swoje umiejętności.
Kursy różnią się też długością i częstotliwością. Są weekendowe, jednodniowe oraz tygodniowe. W zależności od swojej dyspozycji, możesz wybrać najlepiej dopasowany do siebie. Po ukończeniu kursu instruktora fitness, każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający uczestnictwo i zdobyte umiejętności.
Możesz również zdecydować się na kurs instruktora fitness online. Najczęściej jest on prowadzony z wykorzystaniem platformy e-learningowej. Będzie dobrą opcją dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i nie mają możliwości dojazdu na kurs stacjonarny do większego miasta.
Jak wygląda kurs instruktora fitness?
W zależności od tego, na jaką formę szkolenia się zdecydujesz, może być ono przeprowadzone w inny sposób. Przykładowo, program kursu, może składać się z trzech części – teoretycznej, praktycznej i skupiającej się na samodzielnym prowadzeniu zajęć.
Zdobędziesz takie umiejętności jak: dobieranie muzyki, układanie choreografii, monitorowanie i metodyka nauczania. Nauczysz się również podstaw anatomii człowieka i dowiesz się, jak przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę, czy stretching.
Ile kosztuje kurs na instruktora fitness?
Ceny kursów różnią się między sobą w zależności od ich długości i formy. Jednak średnio na kurs instruktora fitness wydasz od około 600 do 1300 zł.
Ile zarabia instruktor fitness?
Zarobki instruktorów fitness mogą być bardzo różne. Zależy to od miejsca pracy, doświadczenia oraz liczby przepracowanych tygodniowo godzin. Przeciętne stawki za godzinę pracy to około 40-60 zł.
Z pewnością, zaletami zawodu instruktora fitness będą: ciekawe wyzwania, elastyczny czas pracy czy możliwość poznania osób o podobnej pasji. Jednak, jeśli nie odnajdujesz się dobrze w kontakcie z ludźmi albo jesteś często kontuzjowany, nie będzie to praca dla Ciebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana