Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hipoterapii
Hipoterapia, to jeden z rodzajów rehabilitacji psychoruchowej, w którym wykorzystuje się konie. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób z różnymi schorzeniami – zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Hipoterapia przełamuje lęki i pomaga budować więzi ze zwierzętami. Sprawdź, jak przeprowadza się zajęcia z hipoterapii, kto może w nich uczestniczyć i ile to kosztuje.
Na czym polega hipoterapia?
W sesji terapeutycznej uczestniczy oczywiście pacjent, koń oraz jeden lub dwóch specjalistów. Bardzo często jedna osoba jest odpowiedzialna za prowadzenie konia, a druga przeprowadza ćwiczenia terapeutyczne i skupia się na pacjencie.
Na początku jest czas na zapoznanie się z koniem, oswojenie i pokonanie lęków. Kiedy uczestnik hipoterapii jest gotowy, zostaje posadzony na konia i zaczyna się główna część terapii.
Wyspecjalizowany terapeuta przeprowadza różne ćwiczenia, mające na celu wymuszenie przyjmowania danych pozycji ciała przez pacjenta. Hipoterapia może polegać na przykład na dotykaniu konkretnych miejsc na ciele konia.
W hipoterapii dla dzieci często stosuje się różne urozmaicenia, takie jak specjalne zabawki, aby skupić uwagę dziecka i uatrakcyjnić zajęcia.
Dodatkowo, pacjenci uczą się opieki nad koniem, sposobów jego pielęgnacji i często pomagają terapeutom przy czynnościach związanych z obcowaniem ze zwierzęciem.
Dla kogo przeznaczona jest hipoterapia?
Z hipoterapii mogą korzystać osoby w każdym wieku. W tym zakresie nie ma ograniczeń, jednak najbardziej popularna jest hipoterapia dla dzieci i młodzieży.
Hipoterapia jest szczególnie przeznaczona dla osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi bądź fizycznymi. Świetnie sprawdzi się dla osób chorych na autyzm. Hipoterapia pomaga takim osobom w wyrażaniu uczuć czy w komunikacji ze światem zewnętrznym. Dzieci cierpiące na spektrum autyzmu często potrafią zbliżyć się do koni i znaleźć z nimi wspólny język. Według badań dzieje się tak dlatego, że konie oraz dzieci autystyczne wykazują wiele podobieństw w odbieraniu i reagowaniu na bodźce.
Również osoby z zespołem downa czy porażeniem mózgowym często korzystają z hipoterapii. Jest to szczególnie pomocne, gdyż u takich ludzi nierzadko występuje obniżone napięcie mięśniowe, które powoduje między innymi złą postawę ciała. Dzięki hipoterapii mięśnie są stale mobilizowane, a ciało zapamiętuje prawidłowe wzorce ruchu.
Podobny schemat może występować w przypadku dzieci z wadami postawy, poruszającymi się w sposób nieprawidłowy lub dzieci niechodzących. Jazda na koniu do hipoterapii automatycznie wymaga od nich uruchomienia mięśni głębokich oraz przykręgosłupowych, co pomaga w walce z zaburzeniami.
Z hipoterapii mogą korzystać również osoby, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać pozycji siedzącej. Wtedy terapeuta siada na konia wraz z pacjentem i asekuruje go od tyłu.
Hipoterapia u dzieci rozwija również samodzielność i zdolność do koncentracji oraz uczy je kontaktu z przyrodą.
Należy jednak pamiętać, że z hipoterapii nie mogą korzystać osoby, które są uczulone na końską sierść. Nie zaleca się również tego rodzaju terapii dla osób z dużą nadwagą czy posiadających schorzenia stawów biodrowych lub kręgów szyjnych.
Ile kosztuje hipoterapia?
Hipoterapia jest przeprowadzana tylko przez doświadczonych, wykwalifikowanych instruktorów. Jedna sesja hipoterapii trwa zazwyczaj pół godziny. Ceny za jedną sesję, w zależności od miasta i szkoły jeździeckiej wahają się w granicach 45 – 66 zł.
Odpowiednio przeprowadzona hipoterapia może przynieść wiele korzyści, zarówno w zachowaniu pacjenta, jak i w jego sposobie poruszania się. Dodatkowo, może być świetnym urozmaiceniem codziennych zajęć oraz dobrym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana