Materiał Partnera

Urządzenia i akcesoria niezbędne przy pracach wysokościowych

Urządzenia i akcesoria niezbędne przy pracach wysokościowych

Sprzęt do pracy na wysokości powinien być dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. Producenci urządzeń i akcesoriów asekuracyjnych wychodzą naprzeciw potrzebom rynku i oferują różnorodne rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo pracowników. Właściwy stopień zabezpieczenia podczas pracy na wysokości to gwarancja efektywności wykonywanych działań. Jakie sprzęty wykorzystuje się do prac wysokościowych?

Sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości

Rozpoczęcie pracy na wysokości powinno wiązać się z doborem odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego. Jako niezbędny sprzęt wskazuje się szelki bezpieczeństwa. Są one konieczne do zapewniania odpowiedniej asekuracji i musza być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Producenci oferują różne rozwiązania, zależnie od potrzeb danej branży:

  • szelki standardowe bez pasa z tylnym lub opcjonalnie przednim punktem zaczepowym poleca się do krótkotrwałych prac na wysokości. Sprawdzają się podczas wykonywania standardowych działań na dachu płaskim, drabinach, zwyżkach i rusztowaniach;

  • szelki standardowe z pasem biodrowym oprócz punktów zaczepowych z przodu i z tyłu wyposażone są również w pas biodrowy z klamrami pozycjonującymi. Umożliwia to ustalenie pozycji przy pracy z użyciem dodatkowej liny, co często stosuje się przy pracach długotrwałych np. na dachu stromym lub w branży energetycznej;

  • szelki profesjonalne do pracy w podwieszeniu wyróżniają się dodatkowym punktem zaczepowym. Wykorzystywane są przede wszystkim podczas długotrwałych prac na wysokości, w miejscach, gdzie możliwy jest tylko dostęp linowy. Przykładowo: w energetyce, na turbinach wiatrowych, w ratownictwie.

Duży wybór szelek i innych sprzętów do prac wysokościowych znaleźć można np. w sklepie Sport Fun.

Prace na wysokości — urządzenia i akcesoria

Oprócz szelek bezpieczeństwa, do zapewniania jak najlepszej ochrony pracownika przed upadkiem, wykorzystuje się szereg innych sprzętów. Często spotykanym rozwiązaniem są linki bezpieczeństwa z amortyzatorem. Występują w wersji pojedynczej, podwójnej, elastycznej, regulowanej i wielu innych. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy odległość przemieszczenia względem kotwiczenia wynosi do 2 metrów, w ciasnych przestrzeniach oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest częsta zmiana poziomów i punktów kotwiczenia. Mowa tu o rusztowaniach, drabinach lub podnośniku.

Niezastąpione przy pracach wysokościowych okazują się skuteczne urządzenia samohamowne. Są one bezobsługowe a zatrzymanie mechanizmu następuje automatycznie w przypadku szarpnięcia lub upadku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy