Materiał Partnera

Suplementy diety wspomagające pamięć

Suplementy diety wspomagające pamięć

Kłopoty z pamięcią oraz trudności z utrzymaniem koncentracji to coraz istotniejsze problemy naszych czasów. Ilość różnorodnych bodźców, z którymi stykamy się na co dzień, utrudnia zachowanie skupienia i przyswajanie informacji. Na szczęście istnieje wiele suplementów, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Pozwalają one na poprawę funkcji poznawczych, a więc percepcji, pamięci i koncentracji. W poniższym artykule przedstawiamy suplementy diety wspomagające pamięć.

Jakie suplementy diety poprawiają pamięć?

Istnieje bardzo wiele substancji, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Do suplementów diety wspomagających pamięć należą między innymi nootropiki. Są to substancje naturalne lub syntetyczne. Środki nootropowe wpływają na zwiększenie poziomu niektórych neuroprzekaźników. Mogą także wzmacniać działanie neuroprzekaźników, usprawniać pracę neuronów oraz hamować neurodegradację. Wszystko to przekłada się na poprawę pracy mózgu, usprawniając zachodzące w nim procesy. 

W jaki sposób nootropiki wpływają na poprawę pamięci?

Problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji, obniżenie zdolności uczenia się, spadek samopoczucia czy też wydłużenie czasu reakcji na bodźce zewnętrzne – wszystkie te zjawiska mogą być efektem zbyt niskiego poziomu określonych neuroprzekaźników. Skuteczną odpowiedź na niedobory dopaminy, serotoniny oraz acetylocholiny stanowią nootropiki. Pozwalają one podnieść poziom tych neuroprzekaźników, co przekłada się na usprawnienie pracy układu nerwowego.

Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu z odżywkami WXN Labs: zadaniem nootropików jest wyrównywanie poziomu neuroprzekaźników, których niedobór skutkuje problemami z pamięcią, koncentracją czy samopoczuciem. Suplementy te działają w sposób w pełni naturalny. Należy bowiem podkreślić, że to nie środki nootropowe poprawiają pamięć – ich rola ogranicza się jedynie do podniesienia poziomu neuroprzekaźników. Ale to właśnie one – neuroprzekaźniki takie jak dopamina, serotonina oraz acetylocholina – są odpowiedzialne za pamięć, koncentrację i samopoczucie. Nootropiki przyczyniają się zatem w sposób pośredni do poprawy funkcjonowania mózgu.

Wśród suplementów wspomagających pamięć i koncentrację wymienić należy nie tylko nootropiki, ale także różnego rodzaju preparaty zawierające między innymi żeń-szeń, guaranę, wyciąg z miłorzębu japońskiego czy lecytynę. Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu ma także dieta. Warto zadbać o dostarczanie w pożywieniu odpowiednich ilości kwasów omega-3, żelaza, magnezu, witamin z grupy B oraz witamin C i D.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy