Artykuł sponsorowany

Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa

Pożarnictwo jako dyscyplina sportowa

Zawody strażackie organizowane przez OSP oraz PSP to świetna forma rozrywki dla publiczności i strażaków. Ale czy tylko taki cel temu przyświeca? Oczywiście, że nie. Zawody sportowo-pożarnicze stanowią jednocześnie intensywne szkolenie pożarnicze, które jest niezbędne we właściwym przygotowaniu do działań pożarniczych. W jaki sposób strażacy sprawdzają swoją sprawność i umiejętności podczas zawodów strażackich? Jak przebiegają zawody strażackie?

Przygotowanie do zawodów jako trening strażaka

Celem organizacji zawodów strażackich jest przede wszystkim mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, a także ocena stanu wyszkolenia pożarniczego. Jak wiadomo, nie da się wypracować dobrej kondycji, ani zdobyć pełnej wiedzy w kilka dni, dlatego strażacy przygotowują się przez cały rok, by dobrze zaprezentować się na zawodach gminnych przeprowadzanych raz na rok, powiatowych co 2 lata, a także wojewódzkich i krajowych organizowanych co 4 lata. Dzięki regularnym ćwiczeniom i zdobywaniu wiedzy motywowanym doskonaleniem swoich umiejętności, zastępy straży pożarnej nie tylko osiągają zadowalające wyniki na zawodach, ale przede wszystkim skutecznie i prawidłowo realizują swoje codzienne obowiązki.

Jak przebiegają zawody strażackie i w jaki sposób wpływają na prowadzenie akcji?

Zawody strażackie rozgrywane są w dwóch konkurencjach – ćwiczeniach bojowych oraz sztafecie pożarniczej. Obie przygotowane są tak, by strażacy realizowali podstawowe czynności, które wykorzystują na miejscu akcji ratowniczo-gaśniczych. Podczas ćwiczeń bojowych strażacy budują linię ssawną, linię główną oraz pierwszą i drugą linię gaśniczą. Jak dodaje sklep ze sprzętem strażackim Sprzet-Poż., każda z czynności musi być wykonana prawidłowo i w możliwie najkrótszym czasie. Dyscyplina ta wymaga od strażaków doskonałej wiedzy, znajomości sprzętu pożarniczego, umiejętności skupienia i pracy pod presją czasu, a także dobrej kondycji fizycznej.

Kolejną konkurencją jest sztafeta pożarnicza. Strażacy biegną po torze o długości 50 metrów, który podzielony jest na 7 odcinków. Zawodnicy zajmują odpowiednio miejsca i przekazują sobie pałeczkę sztafetową w formie prądownicy strażackiej. Na torze ustawione są przeszkody, tyczki i ściany, które zwodnicy muszą pokonać. Na wynik drużyny składa się suma punktów, które można uzyskać za czas od sygnału rozpoczynającego bieg do przekroczenia linii mety przez ostatniego zawodnika, a także po odliczeniu punktów karnych, które nalicza się za nieprawidłowe wykonanie zadań, takie jak niepodłączenie linii wężowej do rozdzielacza, przewrócenie płotka, ominięcie przeszkody czy przekroczenie linii mety z niepodłączoną prądownicą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy