Artykuł sponsorowany

Podstawowe rodzaje łaźni

Podstawowe rodzaje łaźni

Już od starożytności wiadomo, że korzystanie z saun i łaźni ma zbawienny wpływ na zdrowie. Nie tylko poprawia wydolność i oczyszcza pory skóry, ale także wspomaga detoksykację organizmu. Do tego oczywiście dochodzi ogólny pozytywny wpływ na samopoczucie i odprężenie. To, jakie efekty można uzyskać po korzystaniu z łaźni, zależy od jej rodzaju. Jakie są zatem podstawowe rodzaje łaźni? I jak bezpiecznie z nich korzystać?

Jakie istnieją rodzaje łaźni?

Jak już zostało wspomniane, istnieje kilka rodzajów łaźni:

  • Łaźnia parowa: najpopularniejszy rodzaj łaźni, bardzo podobny do sauny. Istotną różnicą pomiędzy nimi jest temperatura: w łaźni parowej temperatura wynosi zazwyczaj 35-55 stopni, natomiast w saunie jest znacznie wyższa i wynosi nawet 70-90 stopni. Oprócz tego wilgotność w saunie jest niższa niż w łaźni. To także świetne miejsce na stosowanie wszelkiego rodzaju odżywek i balsamów — ciepło otwiera pory, które absorbują więcej dobroczynnych substancji.

Jedna sesja w łaźni powinna trwać maksymalnie 20 minut. Po wyjściu zaleca się opłukanie ciała najpierw ciepłą, a następnie zimną wodą. 

  • Łaźnia turecka: tutaj również panuje większa wilgotność niż w saunie, ale przed korzystaniem z łaźni tureckiej należy odbyć specjalny rytuał — na początku wchodzi się do małej sauny, gdzie ciało się nagrzewa. Później bierze się zimny prysznic i dopiero można wejść do łaźni docelowej. Często w tego typu łaźniach oferuje się wypoczynek na kamiennym łożu, a także masaż. 

  • Łaźnia rosyjska: współczesne łaźnie rosyjskie niezbyt różnią się od tych używanych kilkaset lat temu — mają one kształt walcowatego drewnianego domku wyposażonego w niewielkie okienka. Jednak w tym rodzaju łaźni tradycja nakazuje smaganie ciała witkami, w celu pobudzenia krążenia. Dodatkowo w czasie "chłosty" rośliny uwalniają olejki działające kojąco na organizm. Jak przy każdej łaźni, tu także zaleca się zimny prysznic w celu zahartowania organizmu.

Jak widać, łaźnie mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, a regularne korzystanie z nich może pomóc na przykład w bólach reumatycznych czy problemach z odpornością. Do użytku domowego poleca się przede wszystkim łaźnie rosyjskie, tzw. ruskie banie, które są najbardziej kompaktowe. Można je kupić między innymi w sklepie Balie-Dombal.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy