Męczą Cię bóle mięśni czy kręgosłupa? Poznaj terapię manualną!

Męczą Cię bóle mięśni czy kręgosłupa? Poznaj terapię manualną!

Bardzo mocno rozwinięty przemysł farmaceutyczny sprawił, że obecnie na rynku mamy ogromny wybór środków przeciwbólowych i innych leków, pomagających uporać się z dolegliwościami. Są to jednak półśrodki, które nie wyeliminują przyczyny bólu oraz nie pomogą nam wrócić do pełnej sprawności. Jedną z metod, którą warto sprawdzić, jest terapia manualna. Zobacz, na czym polega i komu może pomóc.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, polegająca na diagnozie oraz wykorzystaniu różnych technik, w celu złagodzenia dolegliwości pacjenta. Odbywa się głównie przy użyciu dotyku i ucisku. Jej głównym zadaniem jest długotrwała poprawa stanu zdrowia pacjenta i jego powrót do normalnego funkcjonowania.

Dla kogo jest terapia manualna?

Terapia manualna dobrze sprawdzi się przy takich dolegliwościach jak: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle głowy czy mięśni. Jest wskazana dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i problemami z układem ruchu.

Terapia manualna może pomóc również osobom z wadami postawy ciała czy nerwobólami. Może być stosowana jako element rehabilitacji medycznej, w drodze do sprawności po przebytej kontuzji czy zabiegu chirurgicznym.

Na czym polega terapia manualna?

Pierwszym etapem wizyty u specjalisty zajmującego się terapią manualną będzie postawienie diagnozy. Możesz spodziewać się wywiadu, w celu ustalenia przyczyn dolegliwości. Często pacjent zostaje wysłany na dodatkowe badania wybranych części ciała oraz zostaje dokładnie przebadany przez terapeutę.

Na sesję możesz udać się do centrum terapii manualnej lub do innej placówki, w której oferują tę formę rehabilitacji. Wizyta u specjalisty zajmującego się terapią manualną odbywa się na specjalnie przeznaczonym do tego stole. Jest nieco podobny do stołu do wykonywania masażu. Stanowi ważny element, ponieważ podczas terapii manualnej kluczowe jest prawidłowe ułożenie ciała pacjenta.

Terapia manualna skupia się głównie na wykonywaniu przez terapeutę uciśnięć, pchnięć i masażu konkretnych miejsc na ciele chorego. Celem tych działań jest odblokowanie struktur lub przywrócenie ich prawidłowego ułożenia. Uciskane są: mięśnie, nerwy, więzadła, ścięgna i skóra.

Terapia manualna pomoże osobom z blokadami mięśni i stawów. Specjalista wykonuje konkretne ruchy w celu rozgrzania mięśni, a następnie przechodzi do uciskania i rozciągania, tak aby blokada puściła.

Jeśli masz problem z kręgami, być może zainteresuje Cię terapia manualna kręgosłupa. Polega ona na masażu i uciskaniu tkanek znajdujących się w jego pobliżu, co powoduje przesunięcie kręgów i dysków na właściwe miejsce.

Jak długo boli po terapii manualnej?

Wiele osób obawia się dużego bólu podczas wizyty u terapeuty. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że może pojawić się dyskomfort podczas zabiegu, a także przez pewnie okres po jego zakończeniu. Jest on naturalną reakcją obronną organizmu na zmiany. Również podczas uciskania tkanek, czy zablokowanych mięśni, może pojawić się nieprzyjemne uczucie. Jednak terapia manualna skupia się również na technikach relaksacyjnych i rozluźniających, które pomagają pacjentowi podczas sesji.

Jak często wykonywać zabiegi terapii manualnej?

O tym, jak często należy uczęszczać na sesje terapii manualnej, aby przynosiła oczekiwane efekty, zadecyduje terapeuta. Po przeprowadzeniu diagnozy i ustaleniu stanu zdrowia pacjenta, ustali harmonogram wizyt. Cena jednego zabiegu terapii manualnej (60 minut) może wynosić od około 100 do 140 zł.

W pilnych przypadkach, zabiegi mogą odbywać się nawet trzy lub cztery razy w tygodniu. Podczas przewlekłych dolegliwości, wizyty mogą być rzadsze – na przykład raz w tygodniu. Częstotliwość zabiegów może również zmniejszać się wraz z poprawą stanu zdrowia pacjenta.

Jeśli cierpisz na którąś z wyżej wymienionych dolegliwości lub chcesz poprawić postawę swojego ciała, spróbuj skorzystać z terapii manualnej. Może ona przynieść bardzo dobre i długotrwałe efekty i okazać się dla Ciebie najlepszym rodzajem rehabilitacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy