Kiedy warto rozpocząć naukę pływania u dzieci?
To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Pływanie jest nie tylko świetnym sposobem na rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, ale także na uczenie ich bezpieczeństwa w wodzie. Warto więc zastanowić się, jaki jest odpowiedni wiek dziecka do nauki pływania oraz jakie są korzyści płynące z takiego zajęcia.
Wczesne oswajanie dziecka z wodą
Specjaliści z różnych dziedzin, jak naukowcy czy trenerzy pływania, zalecają oswajanie dziecka z wodą już od pierwszych miesięcy życia. Oczywiście nie chodzi tu o naukę pełnoprawnego pływania, ale o stopniowe przyzwyczajanie malucha do kontaktu z wodą. W ten sposób stawiamy pierwsze kroki w kierunku nauki pływania oraz zapewniamy dziecku pozytywne doświadczenia związane z obcowaniem z tym żywiołem. Naukę pływania można rozpocząć nawet od niemowląt mających 4 miesiące – na specjalnych zajęciach dla niemowląt będą one mogły zaaklimatyzować się z wodą oraz ćwiczyć niezwykle ważne umiejętności, takie jak utrzymanie głowy ponad powierzchnią wody czy obrót na plecy. Naukę pływania dla niemowląt w Gdańsku oferuje na przykład Akademia Pływania Marlin.
Przeczytaj również: Jakie właściwości ma oliwka magnezowa?
Nauka pływania dla przedszkolaków
Wiek przedszkolny to doskonały czas na rozpoczęcie nauki pływania. W tym okresie dzieci są już na tyle rozwinięte, że z łatwością przyswoją potrzebne umiejętności, a jednocześnie są wystarczająco młode, żeby nie odczuwać strachu przed wodą. Zajęcia pływania dla przedszkolaków pozwalają im na rozwijanie koordynacji ruchowej, zwiększenie wydolności organizmu oraz na zdobycie pewności siebie w wodzie. Ponadto, nauka pływania w grupie rówieśniczej może wpłynąć na integrację społeczną dziecka oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
Przeczytaj również: Czy warto zainwestować w odkurzacz basenowy?
Korzyści wynikające z nauki pływania
Niezależnie od wieku, nauka pływania przynosi szereg korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego dziecka. Po pierwsze, pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń ogólnorozwojowych – wpływa na wzrost i rozwój mięśni, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia wydolność organizmu. Po drugie, nauka pływania dzieci uczy ich samodzielności i odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Poza tym dziecko zdobywa umiejętności, które mogą być niezbędne w przypadku zagrożenia życia – na przykład podczas wypadku nad wodą. Wreszcie, nauka pływania może wpłynąć na rozwój intelektualny dziecka – wpływa na poprawę koncentracji, zdolności uczenia się oraz rozwija pewność siebie.
Przeczytaj również: Wskazania do przeprowadzenia mezoterapii bezigłowej
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana