Jezioro Czorsztyńskie jesienią. Dlaczego warto je odwiedzić?
Południowa Polska jest szczególnym miejscem. Ciągnące się wzdłuż granicy pasam górskie wraz ze swoimi szczytami, dolinami, rzekami i jeziorami przyciągają wszystkich, którzy poszukują kontaktu z przyrodą i charakterystyczną dla tych ziem kulturą. Dzisiaj zachęcimy do odwiedzenia Jeziora Czorsztyńskiego jesienią. Przeczytaj, dlaczego warto poznać okolice Czorsztyna.
Jezioro Czorsztyńskie i okolice
Zalew Czorsztyński został utworzony poprzez budowę w Niedzicy zapory wodnej. Długość linii brzegowej zalewu wynosi 29,7 km, a głębokość przy najwyższym poziomie wody aż 50 m. Powstanie zalewu przyczyniło się do szybkiego rozwoju regionu i powstania wielu atrakcji turystycznych oraz rozbudowanej bazy noclegowej. Doskonałym przykładem jest znany wszystkim miłośnikom nart Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski, który przygotowuje trasy zjazdowe i trasy do narciarstwa biegowego oraz udostępnia tor saneczkowy. Ośrodek mieści się w Kluszkowcach, klimatycznej góralskiej wsi. Jest ona położona u stóp góry Wdżar, na którą dostać się można wyciągiem krzesełkowym. Przy dobrej pogodzie ze szczytu widać imponującą panoramę Tatr i wody Zalewu Czorsztyńskiego.
Jesienny pobyt nad Zalewem Czorsztyńskim
Jesień nad Zalewem Czorsztyńskim oczarowuje feerią barw. Przyroda przybiera niezwykłe kolory, złocą się i czerwienieją liście drzew, żółcą trawy łąk i pastwisk. Jest to czas spokoju, w którym natura nabiera sił przed nachodzącą zimą. Pogoda bywa piękna, choć czasami kapryśna. Warto więc przygotować się i zaopatrzyć w ciepłą i wodoodporną odzież i dobre buty górskie. Jesień w górach tworzy specyficzną aurę, szczególnie dla ludzi ceniących sobie spokój, ciszę i brak dużej ilości turystów.
Co można robić jesienią w okolicach Czorsztyna?
Rejony Zalewu Czorsztyńskiego daję bardzo duże możliwości na aktywne spędzanie czasu. Amatorzy górskich wędrówek mogą przemierzać tutejsze szlaki turystyczne. Nie brakuje tutaj atrakcyjnych tras rowerowych o różnej skali trudności. Poznawać można niezwykłe miejsca, takie choćby jak kamieniołom wraz z Wąwozem Papieskim, czy też ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną na górze Wdżar. Wielbiciele architektury historycznej też nie będą się nudzić. W tafli jeziora odbijają się bowiem mury dwóch warowni. Zamku w Czorsztynie i Niedziccy. Oba obiekty udostępnione są do zwiedzania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana