Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje kijów do nording walking?

Jakie są rodzaje kijów do nording walking?

Nordic walking to polecany przez fizjoterapeutów rodzaj sportu, który w ostatnich latach cieszy się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Dużą zaletą tej formy aktywności jest możliwość zaangażowania różnych partii mięśni oraz jednoczesnego odciążenia stawów. Warunkiem tych korzyści jest jednak właściwa technika i korzystanie ze specjalnego sprzętu, czyli kijów do nordic walking. Czym cechują się takie kije, jakie są ich rodzaje i jak je dobrać? Piszemy. 

Budowa kijów do nordic walking 

Każdy kij do uprawiania marszu, zwanego nordic walking, składa się z następujących elementów:

  • rękojeści, 

  • paska, 

  • grotu, 

  • trzonka. 

Rękojeść zapewnia pewny i wygodny uchwyt, zapobiegając powstawaniu otarć i odcisków. Pasek umożliwia oparcie kija na dłoni po odepchnięciu się od podłoża. Jest niezbędny do przekazania energii na dalszą część wyposażenia, czyli trzonek. Kije wykonuje się z włókna węglowego, włókna szklanego lub aluminium. Zakończenie, czyli grot, gwarantuje stabilne oparcie w momencie wbicia w podłoże. Rodzaj grotu należy dobrać w zależności od rodzaju nawierzchni, po której planujemy się poruszać. 

Typy kijów do nordic walking 

W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy dziś różne rodzaje kijów do nordic walking. W zależności od budowy, można je podzielić na:

  • jednoczęściowe,

  • teleskopowe.

Te pierwsze, jak wskazuje nazwa, mają niezmienną i regulowaną długość. Kije teleskopowe z kolei składają się z dwóch lub trzech części. Ich długość można zatem dowolnie dostosować do potrzeb użytkownika. Zalecane są szczególnie osobom początkującym. Poza tym, wyposażenie do nordic walking można też podzielić według wykonania na:

  • lekkie (z włókna węglowego),

  • ciężkie (z aluminium). 

Jedną z firm zajmujących się sprzedażą kijów do nordic walking, a także sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego jest sklep Med-Sport

Zasady doboru kijów do nordic walking 

Odpowiednie dopasowania kijów do nordic walking nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest odpowiednie dostosowanie długości, co wylicza się matematycznie na podstawie wzoru. Jak wyjaśniają specjaliści, osoby, które dopiero zaczynają swoja przygodę z tym sportem, powinny w tym celu pomnożyć swój wzrost przez liczbę „0,68”. Natomiast, aby otrzymać optymalną długość kija zalecaną dla górskich biegaczy i zaawansowanych chodziarzy – należy zastosować taką samą metodę, ale z liczbą „0,72”. Profesjonalne sklepy sportowe często służą pomocą w zakresie doboru odpowiedniego wyposażenia. Warto z niej skorzystać. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy