Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania?

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego obuwia. Sprawdź, jakie rodzaje butów do biegania będą najlepsze na początek, jak dobrać odpowiedni rozmiar i podeszwę w zależności od rodzaju powierzchni oraz jakie parametry są ważne przy wyborze obuwia. Dobrej jakości, właściwie dobrany sprzęt pomoże czerpać radość ze sportu i osiągać coraz to lepsze wyniki i zamierzone cele.

Jak dobrać buty do biegania? Najważniejsze czynniki

Obecnie w sklepach mamy ogromny wybór odzieży sportowej i butów. Zaczynając uprawiać nowy sport, łatwo pogubić się przy doborze sprzętu. Skupmy się na butach do biegania – jakie wybrać na początek? Zarówno buty do biegania damskie, jak i buty do biegania męskie różnią się między sobą i są dostępne w wielu modelach. Nie każdy będzie odpowiedni dla wszystkich. Najważniejszymi czynnikami przy doborze obuwia do biegania są:

  • waga biegacza

  • powierzchnia, na której zamierzasz trenować

  • poziom intensywności i częstotliwość treningów

  • typ stopy.

Przyjrzyjmy się dokładniej tym czynnikom i zobaczmy, jak na ich podstawie dobrać buty do biegania.

Co to jest amortyzacja butów do biegania?

Jedną z najważniejszych cech butów do biegania jest ich poziom amortyzacji. Odpowiada za to głównie ilość oraz gęstość pianki amortyzującej, którą posiada obuwie. Taka pianka z biegiem czasu i intensywności używania butów zużywa się i traci swoje właściwości.

Dobierając poziom amortyzacji w butach do biegania, zwróć uwagę na swoją wagę. Osoby cięższe powodują większy nacisk i siłę na podeszwę buta, więc pianka amortyzująca w ich przypadku szybciej się zużywa. Wybierając buty do biegania na początek, takie osoby powinny wybrać takie z większym poziomem amortyzacji.

Istotny jest również poziom intensywności treningów. Zastanów się, jak często zamierzasz biegać na początku i jakie dystanse będziesz przemierzał. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, bardzo mocna amortyzacja nie będzie potrzebna.

Jakie buty do biegania po asfalcie? Rodzaj podłoża ma znaczenie!

Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem jest teren, po którym zamierzasz biegać. Buty do biegania po asfalcie będą szybciej zużywały swoją amortyzację, ponieważ jest to bardzo twarde podłoże.

Wybierając buty do biegania w terenie miękkim, nie musisz kupować butów z wysokim poziomem amortyzacji. Nie będzie się również ona tak szybko zużywać.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie buty do biegania na początek – musisz zwrócić uwagę na powyższe czynniki i odpowiedzieć sobie na pytanie, ile chcesz zainwestować w sprzęt na początku swojej kariery biegowej.

Jak dobrać buty do biegania na podstawie typu stopy?

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest określenie rodzaju stopy oraz sposób, w jaki rotuje się ona podczas wykonywania ruchu.

Stopa może być:

Supinująca

Oznacza to, że najpierw styka się z podłożem zewnętrzną częścią pięty, następnie przenosi się nieco do wewnątrz. Najczęściej buty osób posiadających ten rodzaj stopy mają mocno zużytą zewnętrzną krawędź podeszwy, gdyż to tam rozkłada się największy nacisk.

Neutralna

Jak sama nazwa wskazuje, taka stopa nie wykonuje nadmiernych rotacji. Ciężar ciała i nacisk są równomiernie rozprowadzane. Najpierw stopa ląduje na zewnętrznej stronie pięty, a potem przetacza się do dużego palca. Dlatego podeszwy butów u takich osób są najbardziej wytarte właśnie w tych miejscach.

Nadpronująca

Natomiast stopa nadpronująca rotuje przesadnie do środka. Ląduje na zewnętrznej stronie pięty, a potem przetacza się na wewnętrzną część stopy. Takie buty mają oczywiście wytarte wewnętrzne krawędzie podeszwy.

Znając podstawowe pojęcia, możemy zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy określić swój rodzaj stopy i na co zwrócić uwagę, dobierając buty do biegania?

Pierwszą metodą jest sprawdzenie podeszwy butów i zaobserwowanie przetarć. Opisane wyżej miejsca pomogą ustalić rodzaj rotacji stopy. Możesz również sfilmować samego siebie podczas biegania, a następnie przeprowadzić analizę wideo w zwolnionym tempie i zaobserwować ruchy swoich stóp.

Jest to istotna kwestia przy doborze butów do biegania. Osoby supinujące powinny zadbać o większą amortyzację obuwia i wzmocnienie zewnętrznej części stopy, natomiast osoby nadpronujące – wewnętrznej części obuwia.

Przed zakupem obuwia do biegania warto jest się odpowiednio do tego przygotować lub poradzić doradcy w sklepie sportowym. Kiedy już dobierzesz odpowiedni model, pozostaje tylko biegać!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy