Fakty i mity na temat suplementów diety
Wraz ze wzrostem świadomości na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego, wzrosło zainteresowanie suplementacją. Z tego powodu w mediach, a przede wszystkim w Sieci pojawiło się sporo reklam najróżniejszych środków prozdrowotnych. Przy okazji każdy może wyrazić opinię na ten temat. Są one niekiedy sprzeczne i sprzyja to powstaniu pewnych mitów na temat suplementów. Jak rozróżnić fakty od mitów?
Fakty dotyczące suplementacji
Niewątpliwie faktem jest, że spora ilość suplementów powinna być przyjmowana przez większość ludzi. Badania dowodzą, że działanie warunków cywilizacyjnych powoduje pewne braki pierwiastków i mikroelementów w organizmach ludzkich. Dobrym na to przykładem może być witamina D3. Optymalna ilość w surowicy powinna oscylować w okolicy kilkudziesięciu procent. Tymczasem sporo osób ma ją na poziomie jednocyfrowym.
Przeczytaj również: Co to znaczy, że tabletki są dojelitowe?
W aptekach takich, jak WODNIK, w najróżniejsze suplementy mogą zaopatrywać się osoby, które naprawdę tego potrzebują. Przeważnie taka potrzeba istnieje w przypadku osób starszych, ciężko pracujących, kobiet w ciąży i w połogu, a także każdego, kto w niedalekiej przeszłości ciężko chorował.
Suplementacja równie dobrze może dotyczyć profilaktyki. Przyjmowane są wtedy takie mikroelementy, które podnoszą odporność organizmu. Dodatkowe substancje warto również przyjmować w przypadku stosowania niektórych diet eliminacyjnych oraz przy ograniczonym wchłanianiu substancji odżywczych.
Podczas zamiaru zastosowania suplementacji warto jednak zrobić sobie co najmniej podstawowe badania na zawartość różnych witamin i pierwiastków w organizmie i udać się z nimi do lekarza. Jest to rozsądne posunięcie, ponieważ niewłaściwa co do ilości substancji suplementacja może niekiedy narobić więcej szkody niż pożytku.
Mity o suplementach
Niektórzy niestety sądzą, że suplementy diety mogą zastępować żywność. Jest to szkodliwy mit, który ze wszystkich sił trzeba obalić. Suplementacje nie może zastępować zrównoważonej diety, tylko ją do pewnego stopnia uzupełniać.
Suplementy nie są też lekami, jak to niektórzy skłonni byliby sądzić. Są to środki spożywcze, które podlegają regulacjom podobnym co inne produkty. Leki to środki leczące choroby a suplementy tylko uzupełniają pewne braki w organizmie lub wpływające na utratę wagi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana