Artykuł sponsorowany

Co to znaczy, że tabletki są dojelitowe?

Co to znaczy, że tabletki są dojelitowe?

Kupowane w aptece leki najczęściej są w postaci tabletki lub kapsułki. Taka forma farmaceutyków jest po prostu wygodna do transportu, a później do przyjmowania. Leki mogą mieć różny skład i różne  działanie, dlatego ważne jest ich przyjmowanie w taki sposób, jak zostało to opisane w dołączonej ulotce. Szczególną formą leków są tzw. tabletki i kapsułki dojelitowe. W artykule na blogu opisujemy, jak powinno się przyjmować leki oraz co to znaczy, że lek jest dojelitowy.

Jak powinno się przyjmować leki w tabletkach lub w kapsułkach?

Przyjmując leki w tabletkach i w kapsułkach trzeba przede wszystkim zadbać o to, żeby popić je odpowiednim płynem. Zaleca się, aby leki w tej formie były popijane zwykłą wodą. Częstym błędem pacjentów jest popijanie przyjmowanych leków kawą, herbatą lub sokami owocowymi. Niestety stosowanie takich płynów z lekami może mieć negatywny wpływ na to, jak te leki będą potem działały. Znajdujące się w takich napojach składniki mogą niestety wpływać na skuteczność substancji farmakologicznych, a w niektórych przypadkach powodować, że zamiast pomagać, zaczną nam one szkodzić.

Przyjmując leki w tabletkach lub w kapsułkach trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy lek można podzielić na mniejsze części. Jeżeli lek nie jest powlekany, a w dołączonej do niego ulotce nie ma wyraźnej informacji o tym, że powinien zostać przyjęty w całości, można spróbować go podzielić na mniejsze części, żeby ułatwić sobie jego przyjęcie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leków w kapsułkach. Zgodnie z zasadami kapsułka to niepodzielna postać leku. Znajdujące się w kapsułce granulat, proszek lub płyn nie nadają się do samodzielnego dzielenia w domu, ponieważ może to grozić przyjęciem nieodpowiedniej dawki leku. Zazwyczaj w ulotkach leków w kapsułkach znajduje się z resztą informacja, że kapsułki należy połykać w całości. W takiej postaci często występują np. leki na układ pokarmowy. Kapsułki z takimi lekami zawierają w środku stabilne w kwaśnym środowisku żołądka mikrogranulki, które stanowią ochronę dla znajdujących się w nich też substancji leczniczych.

Co to są kapsułki i tabletki dojelitowe?

Często stosowanymi lekami są tzw. leki dojelitowe. Co to znaczy, że lek jest dojelitowy i czy wiążę się to ze zmianami np. w sposobie jego przyjmowania opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

Leki w tabletach lub w kapsułkach dojelitowe są oporne na panujący w żołądku niski odczyn i rozpuszczają się dopiero gdy zaczyna rosnąć pH przewodu pokarmowego. Taki sposób działania leków dojelitowych sprawia, że substancje czynne omijają żołądek i są uwalniane dopiero w jelitach.

Leki w formule dojelitowej są stosowane w leczeniu chorób i schorzeń, których ognisko znajduje się jelitach. Mogą to być np. różnego typu stany zapalne. Leki dojelitowe często stosowane są np. w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, np. leki na zgagę oraz leki na choroby wrzodowe. Co ważne leki dojelitowe przyjmowane są normalnie drogą doustną i jedyna różnica polega na tym, że potrzebują dłuższej drogi do miejsca w organizmie człowieka, w którym zaczynają działać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy