Co jeść w ciąży? Dieta dla ciężarnych

Kobieta, która oczekuje dziecka, powinna szczególną troską otoczyć swój organizm. Będzie to miało wpływ nie tylko na nią samą, ale także na prawidłowy rozwój płodu. W tym celu istotna jest nie tylko dbałość o regularną aktywność fizyczną w zgodzie z zaleceniami lekarza, ale także o odpowiedni sposób żywienia. Z naszego artykułu dowiesz się, co jeść w ciąży i poznasz najważniejsze założenia diety dla ciężarnych.
Jak zadbać o samopoczucie w ciąży?
Samopoczucie kobiet w ciąży ma bardzo ważne znaczenie nie tylko nich samych, ale także dla dziecka. Jak wiadomo, ciąża wiąże się z wieloma przemianami w ciele kobiety. Ciężarna obserwuje zmiany w swoim wyglądzie i często obawia się, że po porodzie ciężko jej będzie wrócić do dawnej sylwetki. Doskonałym sposobem, aby lepiej się poczuć i zatroszczyć o swój wygląd jest trening dla ciężarnych, który w połączeniu z odpowiednim żywieniem może przynieść naprawdę doskonałe efekty. Przyszła mama będzie nie tylko lepiej wyglądać, ale dzięki dbałości o siebie, zadba również o dziecko.
Jakich produktów spożywczych nie powinno zabraknąć w diecie ciężarnej?
Dieta kobiety w ciąży powinna być dobrze zbilansowana pod kątem mikro i makroskładników, co potwierdza dietetyk z Kalwarii.
Przyszła mama powinna zadbać o to, aby jej jadłospis był różnorodny. Musi ona uwzględnić wszystkie grupy produktów spożywczych, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze oraz potrzebne witaminy i minerały. Istotne jest także, aby produkty znajdujące się na talerzu były nieprzetworzone. Do diety warto włączyć nabiał, mięso, warzywa i owoce, ryby i zdrowe tłuszcze, a także produkty pełnoziarniste, wyjaśnia nasz rozmówca.
W ciąży bardzo istotne jest także prawidłowe nawodnienie. Przyszła mama powinna pić wodę, a także dbać o zachowanie właściwego bilansu kalorycznego, uwzględniającego zapotrzebowanie dziecka w kolejnych trymestrach. Konieczne jest unikania alkoholu, a także minimalizowanie spożycia słodyczy i słodkich napojów. W diecie powinna się za to znaleźć duża ilość owoców i warzyw. Warto również ograniczyć spożycie soli, która może zwiększyć problem z obrzękami. Częstsze posiłki o mniejszej objętości przyczynią się do lepszego samopoczucia, a odpowiednia dieta przysłuży się także dziecku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Farmaceutyki - produkcja, hurt
Bioveta Polska Sp. z o.o.
woj. śląskie40-101 Katowice, Chorzowska 150
-
Ośrodki rehabilitacyjno - wczasowe
Jarosławskie Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne im. Ojca Pio
woj. podkarpackie37-523 Radawa, św. Ojca Pio 64
-
Medycyna estetyczna
Gabinet Medycyny Estetycznej,Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
woj. pomorskie81-366 Gdynia, Władysława IV 38 lok. 18