Cała prawda o oleju lnianym! Jak stosować i jakie ma właściwości?

Cała prawda o oleju lnianym! Jak stosować i jakie ma właściwości?

Olej lniany zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Stosują go osoby, chcące ulepszyć swoją dietę oraz takie, które zmagają się z problemami zdrowotnymi. Jakie korzyści może przynieść spożywanie oleju lnianego? W jakich dawkach się go stosuje i kiedy będzie najlepiej działał? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie inne zastosowania może mieć olej lniany.

Olej lniany – właściwości

Olej lniany jest tłoczony na zimno z nasion lnu, czyli dobrze znanego wszystkim siemienia lnianego. Przede wszystkim, olej lniany zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. W oleju lniany znajdziemy również sterole roślinne i witaminę E.

Dzięki swojemu składowi, olej lniany ma właściwości przeciwzapalne, zwiększa odporność organizmu i wspomaga pracę serca i mózgu.

Na co pomaga olej lniany?

Olej lniany jest coraz częściej wykorzystywany w diecie jako zdrowa żywność. Zawdzięcza to swoim prozdrowotnym właściwościom i dobremu smakowi. Może być ciekawym urozmaiceniem do codziennych posiłków.

Spożywanie oleju lnianego może przynieść bardzo korzystne efekty dla organizmu. Przede wszystkim, olej lniany obniża tak zwany zły cholesterol i przyczynia się do podwyższenia „dobrego” cholesterolu. Dzięki temu, zmniejsza ryzyko nadciśnienia oraz wystąpienia chorób związanych z układem krążenia.

Olej lniany wspomaga również układ nerwowy, serce i prawidłowe działanie mózgu, w tym zapamiętywanie. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olej lniany pomaga przy leczeniu atopowego zapalenia skóry, czy przy stanach zapalnych jelit.

Możesz stosować olej lniany, jeśli masz problemy z zaparciami i chcesz zadbać o prawidłową pracą jelit. Wzmacnia on bowiem i regeneruje błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Jak stosować olej lniany?

Jednym ze sposobów stosowania oleju lnianego, może być spożywanie go jako dodatku do posiłków – na przykład sałatek czy surówek. Czy można smażyć na oleju lnianym? Nie zaleca się tego robić, ponieważ przy obróbce termicznej, olej lniany traci swoje prozdrowotne właściwości.

Olej lniany możesz również spożywać samodzielnie. Jak pić olej lniany? Najlepiej jest przyjmować go rano, na czczo. Dzienna zalecana dawka oleju lnianego to 2 łyżki stołowe.

Popularność zyskuje olej lniany budwigowy. Jest on elementem diety dr Budwig, która zakłada picie zwiększonej dawki oleju lnianego. Olej lniany budwigowy nie jest poddawany naturalnemu oczyszczaniu, więc posiada osad, który jest wartościową częścią oleju.

Przeciwwskazania do picia oleju lnianego

Mimo tego, że olej lniany ma wiele leczniczych właściwości, nie dla każdego będzie zalecany do spożycia. Oleju lnianego powinny unikać osoby cierpiące na częste rozwolnienia oraz pacjenci po operacjach jamy brzusznej. Olej lniany powoduje aktywizację ruchów robaczkowych jelit, więc nie będzie wskazany dla osób po takich zabiegach.

Olej lniany nie jest polecany osobom z zapaleniem pęcherzyka żółciowego oraz trzustki. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na przewlekłe choroby czy inne dolegliwości, skonsultuj pomysł spożywania oleju lnianego z lekarzem, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany najlepiej jest przechowywać w ciemnych butelkach, w ciemnym pomieszczeniu bądź lodówce. Poddany wysokim temperaturom czy wystawiony na działanie promieni słonecznych, może tracić swoje właściwości i ulec rozkładowi.

Olej lniany na piękne włosy

Olej lniany zastosowanie znajdzie również w pielęgnacji włosów. Świetnie sprawdzi się dla osób, walczących z nadmiernym przetłuszczaniem włosów, ponieważ hamuje wydzielanie zbyt dużych ilości sebum.

Dodatkowo, olej lniany nawilża, wzmacnia i wygładza włosy, a dzięki zawartości witaminy E – wspomaga ich porost.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Najczęstszym sposobem stosowania oleju lnianego na włosy jest nakładanie go bezpośrednio na głowę. Wystarczy rozprowadzić kilka kropel oleju po włosach i wetrzeć. Można to robić wieczorem, przed pójściem spać i zostawić olej na włosach na całą noc. Dla własnej wygody oraz aby nie pobrudzić pościeli, możesz użyć specjalnego foliowego czepka. Rano dokładnie umyj głowę, aby zmyć z niej resztki oleju.

Olej lniany możesz nakładać też na mokro. Wystarczy zwilżyć włosy i zostawić go na minimum pół godziny. Nie zostawiaj go jednak na dłużej niż dwie godziny. Olej lniany na włosy podziała jak maska nawilżająca, więc świetnie sprawdzi się dla posiadaczek mocno przesuszonych włosów.

Możesz zastosować olej lniany na włosy podczas codziennej pielęgnacji. Po umyciu głowy szamponem, nałóż na nią olej lniany, a następnie spłucz wodą. Po takim zabiegu możesz nałożyć na włosy odżywkę.

Podsumowując, olej lniany ma wiele pożądanych właściwości i może być stosowany jako dobre urozmaicenie zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witamin, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pomaga w walce z różnymi dolegliwościami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy