Artykuł sponsorowany

Aktywność seniorów. Jak utrzymać sprawność fizyczną na starość?

Aktywność seniorów. Jak utrzymać sprawność fizyczną na starość?

O tym, że sport to zdrowie wie każdy. Na co dzień jednak większość z nas znajduje wymówki do regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Osoby starsze unikają ruchu, tłumacząc się słabym zdrowiem i trudnościami w poruszaniu. Tymczasem często to właśnie brak treningu stanowi przyczynę tych problemów. W artykule piszemy, jak zachęcić seniora do wysiłku fizycznego i na co zwracać uwagę, aby uniknąć kontuzji. 

Jak zachęcić seniora do uprawiania sportu?

Sport w podeszłym wieku niestety nie jest popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu czy nawet dbanie o swoje zdrowie. Z uwagi na stosunkowo małą popularność ćwiczeń gimnastycznych czy błędne przekonania, większość osób starszych woli wypoczywać przed telewizorem niż na świeżym powietrzu. Aby zmotywować osobę starszą do większej aktywności, warto porozmawiać z nią o zaletach regularnego trenowania. Obecnie można znaleźć wiele bezpiecznych zajęć dla osób starszych, takich jak np. nordic walking, gimnastyka wodna, aerobik i wiele innych. Warto wybrać taką formę sportu, która będzie sprawiała przyjemność seniorowi i będzie dopasowana do jego możliwości. 

Jaki sport dla seniora? 

W przypadku osób starszych, najlepiej jest połączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu w otoczeniu innych seniorów. Uprawianie sportu na zewnątrz pozwala bowiem na lepsze dotlenienie komórek i naturalne wytworzenie witaminy D (za sprawą promieniowania słonecznego). Nie są to jednak warunki niezbędne i duże korzyści można odnieść z każdej innej formy sportu. Gdy osobą w podeszłym wieku opiekuje się rodziną, może być trudno zadbać o jej aktywność fizyczną. Doskonałe warunki do rozwoju sprawnościowego oferuje natomiast wiele domów spokojnej starości. Przykładem jest Senior Residence – dom opieki osób starszych w Katowicach. 

Aktywność fizyczna osoby starszej – na co uważać?

Z uwagi na ograniczenia związane z układem ruchu czy różnego typu schorzenia, należy wykazać się dużą ostrożnością, wybierając zajęcia dla seniora. Aby uniknąć kontuzji zaleca się, aby poszczególne rodzaje treningu były prowadzone pod okiem specjalistów. Aktywność fizyczną trzeba zawsze dostosować do możliwości i preferencji danej osoby. Jeśli osoba starsza przez lata nie miała styczności ze sportem, dobrze jest zacząć od spacerów, stopniowo wydłużając dystans. Taka lekka aktywność zapobiegnie nadmiernemu forsowaniu mięśni i stawów. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy